Meer productie en uitbreiding van faciliteiten
De Noord-Koreaanse leider Kim Jong Un heeft aangegeven dat de productie van raketten en artilleriescherven moet worden opgevoerd. Hij heeft zijn officials opgedragen extra fabrieken te bouwen en de productiecapaciteit te vergroten om zo te voldoen aan de groeiende behoefte van het leger aan wapens, volgens berichten van het staatsagentschap Korean Central News Agency (KCNA).
Tijdens een bezoek aan munitie-fabrieken, begeleid door hoge functionarissen, gaf Kim instructies dat de fabrieken zich moeten voorbereiden op een intensief jaar, aldus KCNA op vrijdag.
Strategische nationale belangen
Kim benadrukte dat de sector van raket- en schervenproductie essentieel is voor het versterken van de militaire afschrikking van het land. Om de algehele productiecapaciteit uit te breiden en gelijke tred te houden met de vraag vanuit het Noord-Koreaanse leger, heeft hij tevens opdracht gegeven nieuwe munitiefabrieken te bouwen, meldt KCNA.
Inspectie van de onderzeeboot en militaire ontwikkelingen
De oproep van Kim tot meer raketproductie volgde op een bezoek aan een scheepswerf op donderdag. Daar werd toezicht gehouden op de bouw van een naar verluidt 8.700 ton wegende, kernenergie aangedreven onderzeeër die surface-to-air-raketten kan lanceren.
Foto’s van Kim die de werf inspecteert, tonen hem terwijl hij een grote, bordeauxrode scheepvaart onderzoekt. Het schip, dat in een assemblagehal wordt gebouwd en is afgewerkt met een anticorrosielaag, wordt momenteel onder toezicht geplaatst door senior functionarissen en de dochter van Kim.
Dit waren de eerste publieke beelden van de onderzeeër sinds maart, toen vooral de onderkant van het schip werd weergegeven.
Volgens onderzoeksinstituut Korea Institute for National Unification, gevestigd in Seoel, lijkt het ontwerp van de romp van de onderzeeër te wijzen op een kernreactor die mogelijk al operationeel is. Het schip zou bijna klaar zijn voor de zeevaart.
Bij de inspectie waarschuwde Kim dat de plannen van Zuid-Korea om kernenergie aangedreven onderzeeërs te bouwen de stabiliteit in de regio verder zouden ondermijnen. Hij zag dit als een bedreiging voor de Noord-Koreaanse nationale veiligheid.
Op de topontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in november, stelde Zuid-Koreaanse president Lee Jae Myung dat de VS zich zouden moeten inzetten voor de ondersteuning van Zuid-Korea bij het verwerven van kernenergie aangedreven onderzeeërs. Later verklaarde Trump dat de VS bereid waren technologie te delen die nodig is om dergelijke onderzeeërs te bouwen.
Nieuwe rakettesten en technologische ambities
Op donderdag werd gemeld dat Kim Jong Un toezicht hield op de testvlucht van nieuwe langafstand anti-luchtraketystemen boven de Japanse Zee. Kim stelde dat “nieuwe moderniserings- en productiestudies” zullen worden gepresenteerd tijdens het congres van de Koreaanse Arbeiderspartij, dat gepland staat voor het begin van volgend jaar.
Analisten zien hierin een strategie gericht op het verbeteren van precisie-aanvallen en het mogelijk onder druk zetten van de Verenigde Staten en Zuid-Korea. Daarnaast lijken de recente testactiviteiten ook bedoeld om wapensystemen te testen voorafgaand aan mogelijke export naar Rusland.
Verbeterde banden met Rusland
De relaties tussen Pyongyang en Moskou zijn de afgelopen vier jaar verder versterkt. Noord-Korea heeft troepen, artilleriescherven, raketten en langeafstandsraketsystemen gestuurd ter ondersteuning van de Russische militaire operaties in Oekraïne, volgens analisten. Dit gebeurt onder de paraplu van een wederzijds defensiepact dat door Kim Jong Un en Vladimir Putin is ondertekend.
Als onderdeel van de militaire steun heeft Rusland Noord-Korea waarschijnlijk voorzien van financiële hulp, militaire technologie en grondstoffen zoals voedsel en energie. Washington wijst er bovendien op dat Moskou geavanceerde ruimte- en satelliettechnologie aan Noord-Korea zou kunnen leveren.
Volgens onderzoeker Ahn Chan-il, afkomstig uit Noord-Korea, wordt van Pyongyang verwacht dat het ook geavanceerde militaire technologieën uit Rusland zal zoeken, waaronder kernenergie aangedreven onderzeeërs en gevechtsvliegtuigen.






