Wist je dat de gemiddelde Nederlander elk jaar zeker één paar sportschoenen verslijt? Maar wat gebeurt er daarna? Ze verdwijnen massaal in de grijze container — zonde, als je het mij vraagt. Laatst zat ik dus met m’n afgetrapte Nikes in de hand en vroeg ik me serieus af: kan ik hier niet meer uithalen? Nou, jawel dus. Want Duitsers doen het al jaren, mijn buurmeisje zweert erbij, en het scheelt verrassend veel geld.
Waarom oude sportschoenen eigenlijk goud waard zijn
Voor je ze naar de milieustraat brengt (daar nemen ze in Utrecht niet eens altijd alle schoenen aan — handje eigen ervaring), moet je even kijken wat je mist. Het materiaal van die schoenen is opvallend stevig. Dat klinkt niet meteen sexy — maar bedenk even: zool die niet slijt, waterafstotend textiel, stevige veters. In een ander leven zou je er makkelijk een boot mee vastleggen. Of je planten overeind houden. Enfin.
In een van onze Facebook-groepen laatst hield iemand een spontane enquête: “Wie gebruikt sportschoenen voor iets anders?” Het bleek: echt verrassend veel mensen. Ouders maken er speel-projecten van voor kinderen, studenten nemen ze zelfs mee naar Lowlands om hun biertjes koel te houden (geen grap).
De truc: maak van sportschoenen slimme organizers
Hier komt het dus. Wat écht slim is: oude sportschoenen omtoveren tot handige organizers. Denk aan opberger voor tuingereedschap aan je balkonmuur — de zijkant open knippen, haakje eraan, klaar is Kees. Mijn vriendin uit Rotterdam maakt er plantenpotten van (ze kijkt dan altijd alsof dat de normaalste zaak van de wereld is).
- Gebruik ze als plantenbak: gaatjes erin, wat potgrond, plantje erin. Regen maakt niet uit — die zolen zijn waterdicht genoeg.
- Berg snoeren op in je schuur: twee oude schoenen aan een spijker, rol je kabels erin. Nooit meer los slingerende verlengsnoeren.
- Kunstproject (ja, dat klinkt vaag): met wat verf en fantasie zijn oude sneakers zo een eyecatcher in je hal.
Oh, en als je kinderen hebt: laat ze hun eigen ‘geheimvak’ maken van zo’n oude schoen. In onze buurt zijn er altijd wel een paar die de sleutel van het schuurtje daar verstoppen — geniaal, al vraag ik me soms af hoe schoon die schoenen waren…
Waarom weggooien dus écht zonde is (ook qua milieu)
Je merkt het misschien niet meteen, maar elke schoen die je redt van de afvalberg scheelt flink CO2. Volgens Milieu Centraal gaat hergebruik van schoenen jaarlijks om tienduizenden kilo’s afval. En ergens voelt dat gewoon veel lekkerder hé, dan wéér weggooien.
Plus — hergebruiken is niet alleen goed voor het geweten, maar ook voor de portemonnee. Potten, opbergers, plantenhangers: allemaal dingen die je anders gewoon bij Blokker of Praxis koopt. Geloof me, prijzen daar zijn niet mals.
Maar werkt het altijd?
Eerlijk is eerlijk, niet ieder paar is geschikt. Sportschoenen met schuim dat brokkelt, of sneakers waar je zelfs na een wasbeurt je neus voor ophaalt — die kunnen beter toch naar de kledingcontainer. En soms ziet je improvisatieproject er minder Pinterest-proof uit dan je hoopte (vraag me niet hoe ik dat weet…). Maar ja, dat is ook wel de charme toch?
Dus misschien werkt het niet altijd, of misschien moet je even oefenen. Maar het geeft verrassend veel voldoening als het lukt.
Zin om oude schoenen te redden?
Mocht je nou inspiratie hebben gekregen: probeer het gewoon eens. Deel je resultaat met vrienden of stuur een foto in de buurtapp. Wedden dat er meer mensen zijn die denken: hé, dat had ik eerder moeten weten?
En anders — gooi ze dan op z’n minst in de juiste bak. In ieder geval niet zomaar in het restafval laten verdwijnen.
Wat je ook doet, laat hieronder weten waar jij oude sportschoenen voor gebruikt — of wat eigenlijk helemaal niet lukt. Altijd leuk om nieuwe trucs te leren.
In ieder geval: zo simpel kan hergebruik dus zijn… nou ja, meestal dan.